ΠΑΣ Γιάννινα-ΟΦΗ 1-1: «Χ»αρήκαμε μπάλα στους «Ζωσιμάδες»

Ο ΠΑΣ Γιάννινα υποδέχτηκε τον ΟΦΗ για την 4η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει ισόπαλος με σκορ 1-1. To γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Μιλιντσεάνου στο 22’ και για τους φιλοξενούμενους ο Νέιρα στο 11’.

Ο ΟΦΗ παρόλο που στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν κλεισμένος στα καρέ του κατάφερε να «κερδίσει» πέναλτι στο 11’ . Την εκτέλεση για τους φιλοξενούμενους ανέλαβε ο Νέιρα και ευστόχησε από την «άσπρη» βούλα. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και δημιούργησαν δύο φάσεις για να φτάσουν στην ισοφάριση αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν. Αρχικά με το φάουλ του Πίρσμαν στο 16’, όπου η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Τρία λεπτά μετά ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ, Επασί πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση στην κεφάλια που επιχείρησε ο Κάργας, κρατώντας το μηδέν. Οι Ηπειρώτες έκαναν το 1-1 στο 22’ χάρης στο τέρμα που σημείωσε ο Μιλιντσεάνου  με σουτ έξω από την περιοχή. Ο ΠΑΣ είχε άλλη μια ευκαιρία για να πάρει το προβάδισμα στο 39’ αλλά δεν κατάφερε. Πιο συγκεκριμένα ο Σάλιακας έκανε  σέντρα από δεξιά, ο Περέα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Το πρώτο μέρος είχε ρυθμό με την μπάλα σε ένα χρονικό σημείο του αγώνα να πηγαίνει πάνω-κάτω, οι δύο ομάδες «οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ηπείρου ήταν πιο κινητική και δημιουργούσε ευκαιρίες για να πάρει το προβάδισμα. Η πιο σημαντική από αυτές καταγράφετε στο 60’ με τον  Πίρσμαν να βρίσκεται μέσα στη περιοχή και να επιχειρεί σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε ο Επασί στέλνοντας την μπάλα κόρνερ. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Σάλιακας με τον ο Κάργα να «νικά» τους πάντες στον αέρα, ωστόσο ο Έλληνας στόπερ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο αγώνας έφτασε στο 70’ με τον ΟΦΗ να «απειλεί» για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος με σουτ του Λάμπρου, το οποίο καταλήγει ψηλά άουτ. Δύο λεπτά μετά ο  Ντουρμισάι σουτάρει και ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ, Λοντίγκιν , αποκρούει με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο  δοκάρι και να καταλήγει κόρνερ που περνά ανεκμετάλλευτο. Από κει και πέρα στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάτι αξιοσημείωτο και έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Κάργας, Σάλιακας, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Σναϊντερ, Περέα, Μιλιντσεάνου, Μορέιρα

ΟΦΗ: Επασί, Πασαλίδης, Μαρινάκης, Λάμπρου, Νέιρα, Βούρος, Γκαγέγκος, Ντουρμισάι, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Βαν Ντούινεν