Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-1: Το ντέρμπι «βάφτηκε» κόκκινο

Ο αγώνας που ξεχωρίζει από τα ματς της 7ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος είναι αυτός ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν την νίκη με σκορ 2-1. Τα τέρματα για τους Πειραιώτες σημείωσαν οι Αγκιμπού Καμαρά στο 22’ και Μασούρας στο 31’. Από την άλλη πλευρά για τους Θεσσαλονικείς σκόραρε ο Μουργκ στο 80’.

Στο πρώτο ημίχρονο μέχρι το 20 λεπτό καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να βρει «ανοιχτούς» χώρους για να απειλήσει τον αντίπαλό του. Στο 22’ Ολυμπιακός έκανε το 1-0 με σκόρερ τον Αγκιμπού Καμαρά. Στο 29’ οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν το 2-0, αφού ο Ελ Αραμπί έστειλε την μπάλα δύο φορές στο δοκάρι. Στο 31’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μασούρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Αγκιμπού Καμαρά και «εκτέλεσε» τον Πασχαλάκη. Πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή με τον Σβαμπ, αφού το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι πέρασε ελάχιστα άουτ. Από και πέρα ο ΠΑΟΚ για το υπόλοιπο του πρώτου μέρους είχε ανούσια κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να «απειλήσει» τον Ολυμπιακό.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφετε στο 51’ και ανήκει στους Πειραιώτες. Πιο συγκεκριμένα ο Αγκιμπού Καμαρά σούταρε, ο Πασχαλάκης απέκρουσε και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Επτά λεπτά ο ΠΟΑΚ έπειτα από εκτέλεση φάουλ έκανε δοκάρι με τον Μιχαηλίδη, αφού ο στόπερ των «ασπρόμαυρων» βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή του Βατσλίκ.  Έχουμε φτάσει πλέον στο 75’ χωρίς κάποια σημαντική φάση, αφού ο Ολυμπιακός έχει κλειστεί πίσω με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να δημιουργήσει , χωρίς ωστόσο να υπάρχουν «ανοιχτοί χώροι». Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πέντε λεπτά μετά μείωσε σε 2-1 με σκόρερ τον Μουργκ, ο οποίος πλάσαρε τον Βατσλίκ από το ύψος του πέναλτι δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Ροντρίγκες, Μασούρας, Αγκιμπού Καμαρά, Ελ Αραμπί

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ,  Σβαμπ, Εσίτι, Αουγκούστο,  Ζίβκοβιτς, Άκπομ, Μπίσεσβαρ