Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 1-3: Ο Κούρτιτς υπέγραψε την νίκη των «ασπρόμαυρων»

Ο Παναθηναϊκός στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την νίκη με σκορ 3-1. Στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» ξεκίνησαν να πιέζουν από το πρώτο λεπτό, προκειμένου να πετύχουν κάποιο τέρμα αλλά δεν τα κατάφεραν. Σαν να μην έφτασε αυτό ο «δικέφαλος του βορρά» «άνοιξε» το σκορ μόλις στο 13’ με τον Άκπομ και έτσι πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν ότι μπορούν από την αναμέτρηση. Μάλιστα το τριφύλλι έφτασε στην ισοφάριση στο 58’ με σκόρερ τον Μαουρίσιο. Από κει και πέρα και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να προηγηθούν, με τον ΠΑΟΚ όμως να τα καταφέρνει τελικά, με ένα αμφισβητούμενο πέναλτι στο 85’. Την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Κούρτιτς και ευστόχησε κάνοντας το 1-2. Ο ίδιος παίκτης «σφράγισε» την νίκη για την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 90+8. Πιο συγκεκριμένα ο εν λόγω ποδοσφαιριστής με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Παλάσιος, Καρλίτος, Βιτάλ, Ιωαννίδης

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Εσίτι, Κούρτιτς, Μουργκ, Μπίσεσβαρ, Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ