Ολυμπιακός-Μονακό 86-65: Oι Πειραιώτες «πάτησαν» τους Γάλλους και συνεχίζουν απτόητοι

Ο Ολυμπιακός στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα υποδέχτηκε την Μονακό, την οποία τελικά κέρδισε πολύ εύκολα με σκορ 86-65. Στην πρώτη περίοδο οι Γάλλοι ήταν πολύ καλοί και ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα 10 πόντων (17-27). Στην δεύτερη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την αγωνιστική τους «εικόνα» και στο ημίχρονο η διαφορά ήταν στο τρίποντο (35-38). Από κει πέρα στα δύο τελευταία δεκάλεπτα οι Πειραιώτες με «όπλο» την καλή άμυνα και την μεθοδικότητα στην επίθεση βρήκαν την «χρυσή τομή» για να πάρουν το «ροζ» φύλλο αγώνα.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ (18π.,7ριμπ.,3ασιστ), Αλέξανδρος Βεζένκοφ (10π.,10ριμπ.,2ασιστ) και Λιβιό Ζαν-Σαρλ (18π.,5ριμπ.,2ασιστ.) Από την άλλη πλευρά για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Άλφα Ντιαλό (11π.,4ριμπ.,1ασιστ) και Ντόντα Χολ (11π.,9ριμπ.,1ασιστ).

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 59-52, 86-65

Την επόμενη αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στην Ρωσία για να αντιμετωπίσει την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης(12/11, 19:00), ενώ από την άλλη πλευρά η Μονακό θα φιλοξενήσει στην Γαλλία την Μπάγερν Μονάχου.