Ολυμπιακός – Αντβέρπ 2-1: Ο Ρέαμπτσιουκ «χάρισε» τη νίκη στους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Αντβέρπ στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League με τον αγώνα να λήγει 2-1. Τα τέρματα του ματς σημείωσαν οι Ελ Αραμπί στο 52΄, Σαμάτα στο 74΄ και Ρέαμπτσιουκ στο 87΄.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε «μονομαχίες» στο χώρο του κέντρου χωρίς όμως να γίνει κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Να σημειωθεί πως οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν γκολ με τον Ελ Αραμπί στο 38΄ αλλά έπειτα από έλεγχο της φάσης στο VAR το γκολ ακυρώθηκε. Έτσι το ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα και με τις δύο ομάδες να αναμένεται να πάρουν περισσότερα «ρίσκα» για την νίκη στο δεύτερο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και άνοιξαν το σκορ 52’ με το Ελ Αραμπί, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Καμαρά και με το κεφαλιά έκανε το 1-0. Η επόμενη σημαντική φάση στην αναμέτρηση καταγράφετε στο 74΄ όπου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση. Πιο συγκεκριμένα ο Μπένσον σεντράρει και ο Σαμάτα παίρνει την κεφαλιά διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 1-1. Στο 87΄οι Πειραιώτες παίρνουν και πάλι το προβάδισμα χάρης στο υπέροχο τέρμα του Ρέαμπτσιουκ, ο οποίος «εκτέλεσε» τον Μπουτέζ με σουτ εντός της περιοχής.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά, Μπουχαλάκης, Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί, Ονιεκούρου

Αντβέρπ: Μπουτέζ, Μπατάιγ, Ντε Λαέτ, Αλμέιδα, Μπούτα, Βερστράετε, Ναϊνγκολάν, Φίσερ, Σαμάτα, Μιγιόσι, Φρέι