ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 2-0: Ο «δικέφαλος του βορρά» έπαιξε και… κέρδισε

Ο αγώνες που ξεχωρίζει από τα ματς της 4ης αγωνιστικής είναι αυτός ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ στο γήπεδο της «Τούμπας». Οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη χάρης στα τέρματα των Μπίσεσβαρ στο 42’και Κούρτιτς στο 79’.

Η ΑΕΚ πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά και μάλιστα έχασε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα με τον Γέβτιτς στο 9’ μιας και ο παίκτης της «ένωσης» σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ ήταν πιο κινητικός και με την σειρά σπατάλησε τις δικές του ευκαιρίες για να κάνει το 1-0. Αρχικά οι γηπεδούχοι  πέτυχαν γκολ με τον Μπίσεσβαρ στο 22’ αλλά μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR το τέρμα ακυρώθηκε, αφού ο εξτρέμ των «ασπρόμαυρων» βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Έπειτα οι γηπεδούχοι είχαν άλλες δύο καλές στιγμές στο ματς αρχικά με τον Σβαμπ στο 26΄ που σούταρε ψηλά άουτ και με τον Αουγκούστο τρία λεπτά μετά που επιχείρησε σουτ εκτός της περιοχής με τον Στάνκοβιτς να αποκρούει σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Η επόμενη σημαντική φάση ανήκει στην ΑΕΚ με τον Αραούχο να σουτάρει μέσα από την περιοχή στο 40’ και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει την μπάλα. Δύο λεπτά μετά ο «δικέφαλος του βορρά» πήρε το προβάδισμα χάρης στο τέρμα του Μπίσεσβαρ, ο οποίος με εξαιρετική κίνηση μέσα στην περιοχή «εκτέλεσε» τον Στάνκοβιτς από την κλειστή γωνία. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους μετά από φάση διαρκείας ο ΠΑΟΚ χάνει την ευκαιρία  να διπλασιάσει τα τέρματά του με πρωταγωνιστή τον Αουγκούστο, ο οποίος πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη σημαντική φάση καταγράφετε στο 51’ και ανήκει στο ΠΑΟΚ,  με πρωταγωνιστή τον Σβαμπ, ωστόσο η κεφαλιά του Αυστριακού καταλήγει άουτ.  Ο αγώνας έχει φτάσει στο 65’ χωρίς κάποια αξιόλογη φάση με τις δύο ομάδες να «κυκλοφορούν» την μπάλα στο χώρου του κέντρου δίχως να μπορούν να «απειλήσουν» η μια την άλλη. Στο 70’ μετά από ωραία ανάπτυξη και σουτ εκτός της περιοχής του Σβαμπ ο ΠΑΟΚ «κερδίζει» κόρνερ, το οποίο δεν εκμεταλλεύτηκε. Στο 79’ οι γηπεδούχοι παίρνουν πέναλτι με τον Μπίσεσβαρ, την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Κούρτιτς και ευστοχεί, κάνοντας το 2-0. Στο 83΄ μετά από ωραία ανάπτυξή η ΑΕΚ πέτυχε γκολ με τον Μοχαμάντι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Γκαρσία και από το ύψος του πέναλτι σκόραρε, ωστόσο ο διαιτητής έπειτα από έλεγχο της φάση στο VAR ακύρωσε το τέρμα, καθώς θεώρησε πως ο Ανσαριφάρντ είναι οφσάιντ και επηρεάζει το οπτικό πεδίο του Πασχαλάκη.  Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε την νίκη στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ,  Σβαμπ, Κούρτιτς, Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι, Μπίσεσβαρ

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς,  Μισελέν, Τζαβέλλας, Βράνιες, Χατζισαφί,  Σιμάνσκι, Γέβτιτς , Λε Ταλέκ, Γκαρσία, Αραούχο, Τσούμπερ