Ολυμπιακός-Νεφτσί1-0: Έκαναν το πρώτο βήμα οι «ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε στο «Γ. Καραϊσκάκης» την Νεφτσί για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ με την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς να παίρνει την νίκη με σκορ 1-0. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αρκετά καλοί κατά διαστήματα και με την βοήθεια του κόσμου τους πήραν αυτή την πολύτιμη νίκη, κάνοντας το πρώτο βήμα για πρόκριση στον επόμενο γύρο με το τέρμα του Μεντί Καμαρά στο 29′. Ο επόμενος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένος για την Τετάρτη(28/7,20:00).

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η Νεφτσί μπήκε δυναμικά και μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας στο 5’ δημιούργησε την πρώτης της ευκαιρία με το σουτ εντός της περιοχής του Μαχμούντοφ να καταλήγει άουτ. Στο 10’ μετά από λάθος του Ολυμπιακού στην μεσαία γραμμή οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» στην αντεπίθεση, και ο Μπουγκρίν μέσα από την περιοχή σούταρε άστοχα με τον Τζολάκη να ελέγχει απόλυτα την φάση. Τρία λεπτά μετά οι Αζέροι έκαναν λάθος στο χώρο του κέντρου. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν φάουλ με τον Μπουχαλάκη να εκτελεί και την μπάλα να περνά ψηλά άουτ. Στο 16’ η ομάδα του Πέδρο Μρτίνς συνεχίζει να πιέζει, προκειμένου να πετύχει κάποιο τέρμα αλλά σπαταλά μια ακόμα ευκαιρία μιας και ο Μασούρας δεν εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Μπουχαλάκη, καθώς αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Ο Έλληνας μέσος αμέσως μετά αναγκάστηκε να αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο και στη θέση του πέρασε ο Βαλμπουενά.

Στο 29΄ ο Ολυμπιακός έπειτα από μεγάλη πολιορκία κατάφερε να κερδίσει κόρνερ το οποίο εκτέλεσε ο  Βαλμπουενά και αρχικά οι ποδοσφαιριστές της Νεφτσί αποκρούουν. Στην συνέχεια της φάσης ο Καμαρά «ανοίγει» το σκορ για τους γηπεδούχους με άψογο πλασέ εκτός της περιοχής.

Στο 31’ η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-1. Έπειτα από κάθετη μπαλιά που έκοψε στα δύο την άμυνα του Ολυμπιακού ο Αλασγκάροφ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού ο Τζολάκης απέκρουσε με το δεξί του πόδι. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι μετά από ωραία ανάπτυξη από δεξιά «κέρδισαν» δύο συνεχόμενα κόρνερ από τα οποία δεν προέκυψε κάτι αξιόλογο.  Στο 40’ ο Ολυμπιακός πήρε φάουλ λίγο πιο κάτω από το κέντρο και μετά την εκτέλεσή του, η μπάλα κατέληξε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 43΄οι Πειραιώτες έμειναν με 10 παίκτες μετά από αποβολή του Καμάρα, καθώς ο μέσος των γηπεδούχων βρήκε στο πρόσωπο τον αντίπαλο του. Στο 45+1 ο Αλασγκάροφ μετά το χτύπαμα που δέχτηκε αποχώρησε από την αναμέτρηση και στη θέση του πέρασε ο Αμπάσοφ. Στο 45+3 η Νεφτσί έχασε νέα ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, αφού το σουτ του Μέσα εκτός της περιοχής πέρασε έξω.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πραγματοποιεί και δεύτερη αλλαγή με τον Σισέ να παίρνει την θέση του Ραντζέλοβιτς. Στο 46΄ η Νεφτσί κερδίζει φάουλ μακριά από την περιοχή του Τζολάκη. Ο Μέσα ανέλαβε την εκτέλεση και η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Έλληνας τερματοφύλακας. Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να πιέζουν ψηλά με αποτέλεσμα δύο λεπτά αργότερα να παίρνουν κόρνερ από το οποίο δεν προέκυψε κάποια αξιόλογη ευκαιρία.  Στο 50’ ο Μπουγκρίν έπειτα από ωραία ανάπτυξη της ομάδας του εξαπολύει σουτ, το οποίο καταλήγει στα χέρια του κίπερ των Πειραιωτών. Στο 56΄ οι Αζέροι μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας δημιούργησαν νέα ευκαιρία να φτάσουν στην ισοφάριση και πάλι με τον Μπουγκρίν. Το σουτ του Γαλλοαλγερινού ήταν αδύναμο και ο Τζολάκης έλεγχε απόλυτα την φάση με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του. Στο 63΄ ο σύλλογος από το Μπακού σπαταλά μια ευκαιρία μιας και το σουτ του Κέιν εκτός της περιοχής μπλοκάρετε από τον τερματοφύλακα των «ερυθρόλευκων». Στη αμέσως επόμενη φάση η Νεφτσί  μένει και αυτή με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Τσελίκ, λόγω «σκληρού» μαρκαρίσματος στον Ρέαμπτσιουκ. Στο 68’ ο Ολυμπιακός πραγματοποιεί και τρίτη αλλαγή, στη θέση του Κούντε περνά ο Σουρλής. Οι γηπεδούχοι μετά από άψογη κυκλοφορία της μπάλας στο 73’ δημιουργούν την πρώτη τους φάση του δεύτερο ημίχρονο με το σουτ του Χασαν να μπλοκάρετε από τον τερματοφύλακα. Ένα λεπτό μετά η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς πατά περιοχή ξανά με το σούτ του Μασούρα να αποκρούεται από τον Μαμάντοφ. Ο Ολυμπιακός στο 78’ «κλείνει» τις αλλαγές του βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Βρουσάϊ και Καμαρά στις θέσεις των Χασάν και Μάρκοβιτς. Στο 86’ η Νεφτσί έκανε δύο μαζεμένες αλλαγές με τους Νακάσοφ και Βουλούντοφ να αντικαθιστούν στους Μέσα και Μπουγκρίν.

Ολυμπιακός: Κωνσταντίνος Τζολάκης, Ρούμπεν Σεμέντο, Σβέτοζαρ Μάρκοβιτς, Θανάσης Ανδρούτσος, Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ, Ανδρέας Μπουχαλάκης, Μοαμέντ Μαντί Καμαρά, Πιερ Κούντε, Λάζαρ Ραντζέλοβιτς, Γιώργος Μασούρας, Αχμέντν Χασάν Μαχγκούμπ

Νεφτσί Μπακού: Αγκίλ Μαμάντοφ, Βόισλαβ Στάνκοβιτς, Μερτ Τσελίκ, Γιουσούφ Λαουάλ, Χαραμίζ Σοάρες, Σαμπίρ Μπουγκρίν, Μαμαντού Κέιν, Εμίν Μαχμούντοφ, Ναμίγκ Αλασγκάροφ, Σέζαρ Μέσα Κόλι