Ολυμπιακός- Λουντογκόρετς 1-1: Οι Πειραιώτες άφησαν «ανοιχτούς λογαριασμούς»

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε την Λουντογκόρετς για τα προκριματικά του Chmapions League  με τον αγώνα να λήγει ισόπαλος με σκορ 1-1. Τα τέρμα τα της αναμέτρησης σημείωσαν οι Ντεσπόντοφ στο 48’ για τους φιλοξενούμενους και ο Αγκιμπού Καμαρά ισοφάρισε σε 1-1 στο 81΄. Ο επόμενος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων είναι την Τρίτη(10/8,21:00).

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μετά από ωραία ανάπτυξη «κέρδισαν» ένα κόρνερ στο 2’, από το οποίο δεν προέκυψε κάτι αξιόλογο. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Ολυμπιακός «χτύπησε» στην αντεπίθεση και έχασε σπουδαία ευκαιρία να «ανοίξει» το σκορ με τον Χασαν, αφού ο παίκτης των «ερυθρόλευκων» πήρε την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Λαλά, αλλά ο τερματοφύλακας των Βούλγαρων μπλόκαρε την μπάλα. Έξι λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έπειτα από πίεση ψηλά πήραν κόρνερ που δεν εκμεταλλεύτηκαν. Στο 18΄ οι Πειραιώτες «κέρδισαν» ένα φάουλ σε καλό σημείο με τον  Βαλμπουενά να αναλαμβάνει την εκτέλεση και τους αμυντικούς της Λουντογκόρετς να απομακρύνουν χωρίς κανένα πρόβλημα. Μετά από πολύ ώρα χωρίς κάποια σημαντική φάση η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς απέσπασε ένα ακόμη κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο. Οι γηπεδούχοι έχοντας «ανεβάσει στροφές» στα τελευταία λεπτά μετά ωραία ανάπτυξη από την αριστερή πλευρά πήραν νέο κόρνερ. Ο Βαλμπουενά εκτελεί και ο Σεμέδο γίνεται αποδέκτης της μπάλας, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να την στείλει στα δίχτυα. Στο 33’ μετά από λανθασμένη παράλληλη μπαλιά από τους παίκτες του Ολυμπιακού στο κέντρο του γηπέδου οι φιλοξενούμενοι δημιουργούν την πρώτη τους σημαντική φάση με πρωταγωνιστή τον Σωτηρίου, ο οποίος σε τετ α τετ νικήθηκε από τον Τζιολάκη , μιας και ο τερματοφύλακας των «ερυθρόλευκων» έστειλε την μπάλα κόρνερ. Από την εκτέλεση δεν έγινε κάτι αξιοσημείωτο. Στο 42’ η ομάδα του Βλάντας Νταμπράουσκας πήρε φάουλ σε πολύ καλό σημείο με τον Ντεσπόντοφ να εκτελεί και την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.  Ένα λεπτό αργότερα ο Τεκπέτεϊ με ατομική ενέργεια «κερδίζει» νέο φάουλ, από το οποίο δεν σημειώθηκε κάτι σημαντικό.

Πριν καν ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πραγματοποιεί την πρώτη του αλλαγή και στην θέση του Κούντε περνά ο Εμβιλά.

Στο 48’ η Λουντογκόρετς παίρνει ένα φάουλ σε πολύ καλό σημείο στον άξονα εκτός της περιοχής. Την εκτέλεση του αναλαμβάνει ο Ντεσπόντοφ  και με εξαιρετικό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη.

Οι φιλοξενούμενοι συνεχίσουν να πιέζουν και «κερδίζουν» κόρνερ στο 52’, το οποίο περνά ανεκμετάλλευτο. Οι γηπεδούχοι κάνουν και δεύτερη αλλαγή ένα λεπτό αργότερα με τον Ελ Αραμπί στην θέση του Σισέ. Ένα απρόσεκτο φάουλ του Τεκπέτεϊ στο 57’ δίνει την ευκαιρία στους «ερυθρολεύκους» να φέρουν την μπάλα στην περιοχή. Ο Βαλμπουενά εκτελεί και ο Χασάν σπαταλά τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, μιας και η κεφαλιά που επιχείρησε δεν κατέληξε στα δίχτυα.  Στο 61’ οι Πειραιώτες πραγματοποιούν και τρίτη αλλαγή με τον Ανδρούτσο να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο αντί του Λαλά.  Δύο λεπτά  αργότερα οι Βούλγαροι μετά από καλή κυκλοφορία της μπάλας και ατομική ενέργεια του  Τεκπέτεϊ αποσπούν ένα κόρνερ, αφού ο παίκτης των φιλοξενούμενων σουτάρει και ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων αποκρούει. Από το στυμμένο δεν προέκυψε κάτι αξιόλογο.  Στο 66’ ο Μασούρας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως η μπάλα κατέληξε κόρνερ, από το οποίο δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική φάση. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κάνει και τέταρτη αλλαγή με τον Βαλμπουενά να αφήνει την θέση του για τον Αγκιμπού Καμαρά. Στο 73’ οι φιλοξενούμενοι ξεκινούν με την σειρά τους τις αλλαγές και στον αγωνιστικό χώρο περνά Σαντάνα αντίο του Κάουλι. Στην αμέσως επόμενη φάση οι Πειραιώτες «κερδίζουν» κόρνερ, έπειτα από ατομική ενέργεια του Μασούρα. Ο Αγκιμπού Καμαρά εκτελεί και οι παίκτες της Λουντογκόρετς απομακρύνουν χωρίς κανένα πρόβλημα. Στο 81΄ η ομάδα του Βλάντας Νταμπράουσκας κάνει και δεύτερη αλλαγή. Σισίνιο αντί Τεκπετέι. Στο καθυστερήσεις του αγώνας ο Ντεσπόντοφ δεν μπορεί να κάνει το 1-2, μιας και αστόχησε σε άδειο τέρμα.

Ολυμπιακός Πειραιώς (Πέδρο Μάρτινς): Τζολάκης, Λαλά, Μπα, Σεμέδο, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Μασούρας, Καμαρά, Κούντε , Βαλμπουενά, Χασάν

Λουντογκόρετς (Βλάντας Νταμπράουσκας): Κάχλινα, Νετίαλκοφ, Βέρδον, Πλάστουν, Ικόκο, Μπάντζι, Γκονσάλβες, Σόουζα, Ντεσπόντοφ, Τεκπέτεϊ, Πιέρος