Ολυμπιακός- Απόλλων Σμύρνης 4-1: Επίδειξη δύναμης από τους «Πειραιώτες»

Ο Ολυμπιακός φιλοξένησε τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 3η αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να  λήγει με σκορ 3-1. Τα τέρματα της αναμέτρησης για τους «κόκκινους» πέτυχαν οι Μασούρας στο 8΄, Τικίνιο 47΄,72΄ και Βρουσάι στο 87΄. Από την άλλη πλευρά το γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσε ο  Ντάουντα 79΄. «ερυθρόλευκοι» κόντρα στην ομάδα της Ριζόπολης

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και άνοιξε το σκορ στο 8΄. Πιο συγκεκριμένα ο Αγκιμπού Καμαρά επιχείρησε σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Κότσαρης και στην συνέχεια της φάσης επωφελήθηκε ο Μασούρας, στέλνοντας την μπάλα από πλεονεκτική θέση στα δίχτυα. Ο Απόλλωνας σε όλο το πρώτο μέρος είχε έναν εντελώς παθητικό ρόλο στην αναμέτρηση μιας και είχε μόλις μια ευκαιρία. Από την άλλη πλευρά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και κατοχή της μπάλας και δημιούργησαν φάσεις, προκειμένου να φτάσουν και σε ένα δεύτερο τέρμα αλλά δεν τα κατάφεραν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους μόλις στο 47΄. Ο Μασούρας εκτελεί κόρνερ με τον Τικίνιο να παίρνει την κεφαλιά κάνοντας με αυτόν τον τρόπο το 2-0. Σε όλο το δεύτερο μέρος οι Πειραιώτες είχαν την κατοχή της μπάλας και τις περισσότερες ευκαιρίες. Μάλιστα έφτασαν και σε τρίτο τέρμα στο 72΄ με σκόρερ ξανά τον Τικίνιο, ο οποίος μέσα από την περιοχή με περίτεχνη ενέργεια πλάσαρε τον Κότσαρη ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0. Επτά λεπτά αργότερα η ομάδα της Ριζούπολης μείωσε σε 3-1 με τον Ντάουντα. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Βρουσάι στο 87΄, ο οποίος ρόλαρε πάνω στον Άλβες και «εκτέλεσε» από πλεονεκτική θέση τον τερματοφύλακα.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Ανδρούτσος, Σισέ, Μπα, Ρέαμπτσουκ, Κούντε, Μπουχαλάκης, Ονιεκούρου, Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας, Τικίνιο

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Μπρούνο Άλβες, Τουτουαρίμα, Κάστρο, Σλίβκα, Τσιλούλης, Ματέι, Φαν Λα Πάρα, Ιωαννίδης