Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός 77-73: Με ένα δεκάλεπτο δεν κερδίζεις ποτέ

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό με τους γηπεδούχους τελικά να παίρνουν την νίκη με σκορ 77-73.

Οι «πράσινοι» μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου είχαν πολύ κακή αγωνιστική εικόνα και όλα «έμοιαζαν» πως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου θα έχει μια άνετη νίκη, καθώς η διαφορά έφτασε μέχρι και το +20. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να παίξει μπάσκετ και να διεκδικήσει ότι μπορεί από την αναμέτρηση. Ο σύλλογος της Αθήνας σημείωσε 33 πόντους στην τέταρτη περίοδο όμως αυτοί δεν ήταν αρκετοί για «σπάσει την κατάρα» των εκτός έδρας αγώνων για φέτος.

Αυτοί που ξεχώρισαν με την εμφάνισή τους από τους Ισραηλινούς ήταν οι Τζέιμς Νάναλι με (18π., 6ρ.), Σκότι Ουίλμπεκιν (16π., 7ρ., 4ασ.) και Ντέρικ Ουίλιαμς (11π.). Από τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν οι Ντάριλ Μέικον (17π.), ο Ιωάννης Παπαπέτρου (15π., 6ρ., 3ασ.), Οκάρο Ουάιτ (14π.) και Νεμάνια Νέντοβιτς(14π.).

Τα Δεκάλεπτα: 19-13, 33-23, 55-40, 77-73