Βόλος- Αστέρας Τρίπολης 2-1: «Καρδιοχτύπησαν» αλλά πήραν την νίκη oι Βολιώτες

Ο Βόλος υποδέχτηκε τον Αστέρα Τρίπολης στα πλαίσια της 5ης αγωνιστική του ελληνικού πρωταθλήματος με τον αγώνα να λήγει με σκορ 2-1. Τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν για την ομάδα της Μαγνησίας ο Φαν Βέερτ στο 11’και Φεράρι στο 79’. Από τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Σόνι στο 85’.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά και δημιούργησαν την πρώτή τους ευκαιρία στο 11’. Ο Σίτο γύρισε την μπάλα στο Κρέσπι με τον τελευταίο να σουτάρει ψηλά άουτ. Πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι «κέρδισαν» πέναλτι, την εκτέλεσή του ανέλαβε ο Φαν Βέερτ και ευστόχησε από την «άσπρη» βούλα, κάνοντας το 1-0. Στην συνέχεια ο ρυθμούς του ματς έπεσε κατά πολύ με τις δύο ομάδες να «κυκλοφορούν» την μπάλα στο κέντρο χωρίς να δημιουργούν κάποια αξιόλογη φάση. Η επόμενη σημαντική στιγμή της αναμέτρησης καταγράφεται στο 42’ και ανήκει στον Αστέρα Τρίπολης. Πιο συγκεκριμένα μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου κάνεις εκ των Μπαράλες, Κρέσπι, Μουνάφο δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα από πλεονεκτικές θέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αρκάδες πίεσαν για να φτάσουν στην ισοφάριση στα πρώτα 10 λεπτά αλλά δεν τα κατάφεραν. Ο Βόλος 60’ πέτυχε γκολ με τον Γκρίλο, το οποίο έπειτα από έλεγχο της φάσης στο VAR ακυρώθηκε, μιας και ο παίκτης βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.  Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν αλλαγές για να μπορέσουν να αλλάξουν τον «ρυθμό» του παιχνιδιού που ήταν αρκετά «πεσμένος» στο δεύτερο μέρος. Τελικά ο Βόλος στο 79’ έκανε το 2-0 με σκόρερ τον Φεράρι, ο οποίος με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή «νίκησε» τον Παπαδόπουλο. Στο 85’ ο Αστέρας Τρίπολης μείωσε σε 2-1 με τον  Σόνι, ο οποίος με φοβερό γυριστό έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να «κλειδώσουν» την νίκη, αφού μετά την κεφαλιά του Ροσέρο η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Βόλος: Κότνικ, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μπαρτόλο, Ρεγκατέν, Φαν Βέερτ, Φερνάντες

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες, Βαλιέντε, Μουνάφο, Κανελλόπουλος, Μπαράλες, Κρέσπι, Σίτο