Ιταλία έτοιμη για κούπα!

Οι Ιταλοί κατάφεραν να πάρουν την νίκη κόντρα στην Ισπανία, καθώς επικράτησαν στην διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-2. Έτσι  προκρίθηκαν στον τελικό του Euro χάρης στο εύστοχο πέναλτι του Ζορζίνιο και περιμένουν τον αντίπαλο τους από τον ημιτελικό της Τετάρτης(7/7, 22:00) ανάμεσα σε Αγγλία και Δανία.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάποια σπουδαία φάση, καθώς η μπάλα βρισκόταν στο χώρο του κέντρου. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκει στους Ισπανούς με το σουτ του Όλμο να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα της Ιταλίας στο 24’. Στο 40’ μετά από ωραία ανάπτυξη της ομάδας του Λουίς Ενρίκε η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Ογιαρθάμπαλ, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ. Στο 45΄ ο Έμερσον απαντά στην ευκαιρία της «Λα Ρόχα» με το σουτ του να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Σιμόν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με «επιθετική διάθεση», ο Σέρχιο Μπουσκέτς στο 51’ σουτάρει εκτός της περιοχής και η μπάλα περνά ελάχιστα άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κιέζα είναι αυτός που επιχειρεί σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Ισπανός τερματοφύλακας. Πέντε λεπτά μετά η «Φούριας Ρόχας σπαταλά νέα ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μιας και το σουτ του Ογιαρθάμπαλ μπλοκάρεται από τον Ντοναρούμα. Στο 61’ η «Σκουάντρα Ατζούρα» παίρνει το προβάδισμα με σκόρερ τον Κιέζα, ο όποιος  με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 . Στο 65’ οι Ισπανοί και πάλι με πρωταγωνιστή τον Ογιαρθάμπαλ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση αλλά ο νεαρός επιθετικός δεν εκμεταλλεύτηκε το γέμισμα του Κόκε, ώστε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.  Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε συνεχίζε να πιέζει χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού το σουτ του Όλμο στην αμέσως επόμενη φάση περνά ελάχιστα άουτ. Στο 68’ η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0, καθώς ο  τερματοφύλακας της Ισπανίας, Σιμόν σταμάτησε το σουτ του Μπεράτι. Στο 79΄ η Ιταλία απειλεί και πάλι με τον ίδιο παίκτη, καθώς θέλει να διπλασιάσει τα τέρματα της αλλά δεν τα καταφέρνει. Ένα λεπτό αργότερα η Ισπανία «χτυπώντας» στην κόντρα και έπειτα από συνεργασία του Ογιαρθάμπαλ-Μοράτα, ο επιθετικός της Γιουβέντους με ωραίο πλασέ εντός της περιοχής διαμορφώνει το 1-1. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα και έτσι ο αγώνας «οδηγήθηκε» στην παράταση.

Στο 98΄ έπειτα από έξυπνη εκτέλεση του Όλμο, ο Ντοναρούμα αποκρούει ασθενώς και η μπάλα μετά από κόντρες καταλήγει άουτ. Στο υπόλοιπο του έξτρα μισάωρου δεν δημιουργήθηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία και ο αγώνα θα κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι. Εκεί προκρίθηκαν στον τελικό οι Ιταλοί με 4-2.

Συνθέσεις:

Ιταλία: Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, Λεονάρντο Μπονούτσι, Τζόρτζιο Κιελίνι, Έμερσον Παλμιέρι, Τζοβάνι ντι Λορέντσο, Νικολό Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Μάρκο Βεράτι, Φεντερίκο Κιέζα, Λορέντζο Ινσίνιε, Τσίρο Ιμόμπιλε

Ισπανία: Ουνάι Σιμόν, Εμερίκ Λαπόρτ, Έρικ Γκαρθία, Ζόρδι Άλμπα, Θέσαρ Αθπιλικουέτα, Πέδρο Γκονθάλεθ Λόπεθ, Σέρχιο Μπουσκέτς, Κόκε, Μίκελ Ογιαρθάμπαλ, Φεράν Τόρες, Ντάνι Όλμο