ΠΑΟΚ-Βόλος 4-4: Εκπληκτικός αγώνας στην Θεσσαλονίκη

Ο ΠΑΟΚ στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής υποδέχτηκε στον Βόλο, σε ένα συναρπαστικό ματς το οποίο έληξε ισόπαλο με σκορ 4-4.Τα τέρματα για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Μιχαηλίδης στο 24’, Άκπομ στο 30’ και Ζίβκοβιτς στο 32, 42. Από τους φιλοξενούμενους τα γκολ πέτυχαν οι Φαν Βέερτ στο 13’, Μπαρτόλο στο 54’, Ροσέρο στο62’και Ρινέρ στο 82’.

Το πρώτο δεκάλεπτο στο ματς δεν είχε κάποια σημαντική φάση από τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι στο 13’ «χτύπησαν» στην αντεπίθεση με την άμυνα των γηπεδούχων να μην καταφέρνει σε πρώτο χρόνο να διώξει την μπάλα μακριά, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στον Φαν Βέερτ να «εκτελέσει» τον Πασχαλάκη από πλεονεκτική θέση. Έντεκα λεπτά αργότερα ο «δικέφαλος» του βορρά έκανε το 1-1. Πιο συγκεκριμένα ο ΠΑΟΚ «κέρδισε» κόρνερ και μετά την εκτέλεση του ο Μιχαηλίδης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε στον Γκρίλο και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 30’ η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στην ολική ανατροπή. Ο Μπίσεσβαρ επιχείρησε σουτ, το οποίο αποκρούστηκε από τον Κλέιμαν και  στην συνέχεια της φάσης ο Άκπομ με κοντινή προσπάθεια έκανε το 2-1, έπειτα από ασιστ του Βιεϊρίνια. Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι τριπλασίασαν τα τέρματά τους με σκόρερ τον Ζίβκοβιτς. Όλη η φάση ξεκίνησε από τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος «έφυγε» στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και σέντραρε, με τον Σέρβο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και με εκπληκτικό σουτ διαμορφώσε το 3-1.  Στο 42’ ο ΠΑΟΚ έκανε το 4-1 και πάλι με σκόρερ τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος υποδέχτηκε την μπάλα μέσα στη περιοχή μετά από μπαλιά του Αουγκούστο και με ωραίο σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βόλος μπήκε δυναμικά και κατάφερε να μειώσει σε 4-2 στο 54’ με σκόρερ τον Μπαρτόλο, ο οποίος μετά από εξαιρετική μπαλιά του Ρομέρο με προβολή πρόλαβε τον Πασχαλάκη και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 62’ η ομάδας της Μαγνησίας έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, καθώς έκανε το 4-3. Πιο συγκεκριμένα ο Μπαριέντος επιχείρησε εξαιρετική σέντρα με τον Ροσέρο να παίρνει και την κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να μην έχει περιθώρια αντίδρασης. Στο 82’ ο Βόλος φτάνει στην ισοφάριση καθώς ο Ρινέρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από εκπληκτική σέντρα του Φεράρι.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχαηλίδης, Βαρέλα, Τέιλορ, Σβαμπ, Εσίτι, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Αουγκούστο, Άκπομ

Βόλος: Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Μπαρτόλο, Φαν Βέερτ, Ρεγκατέν