«Ανοιχτοί λογαριασμοί» για Λίβερπουλ και Μίλαν!

Το φετινό Champions League έχει αυλαία την Τρίτη(14/9) και ο αγώνας που ξεχωρίζει είναι αυτός ανάμεσα στην Μπαρτσελόνα και την Μπάγερν Μονάχου. Από τα ματς της Τετάρτης (15/9) αυτά που διακρίνονται είναι το Ρέαλ Μαδρίτης- Ίντερ και το Λίβερπουλ- Μίλαν. Θα ήθελα να αναφερθώ στο τελευταίο μιας και αυτό το ζευγάρι στο παρελθόν μας έχει χαρίσει τον πιο συγκλονιστικό τελικό στην ιστορία της διοργάνωσης και αναφέρομαι σε αυτόν της Κωνσταντινούπολης το 2005.

Να θυμίσουμε πως οι Ιταλοί σε εκείνον τον αγώνα στο πρώτο ημίχρονο κέρδιζαν 3-0 με τέρματα των Πάολο Μαλντίνι μόλις στο (1΄) και Ερνάν Κρέσπο στο (39΄,44΄) και έτσι  η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Με το ξεκίνημα του  δεύτερου ημιχρόνου η Λίβερπουλ  πιέζει για να πετύχει το ακατόρθωτο, κάτι που τελικά το κατάφερε με γκολ στο (54’) του Στίβεν Τζέραρντ, στο (56΄) του  Βλάντιμιρ Σμίτσερ και τελικά ισοφαρίζει με τον Τσάμπι Αλόνσο στο (60΄). Από κει και πέρα δεν άλλαξε κάτι στην κανονική διάρκεια και ακολούθησε το έξτρα μισάωρο της παράτασης. Η πιο σημαντική φάση εκεί ανήκει στην Μίλαν, καθώς ο Αντρέι Σεβτσένκο «νικήθηκε» από τον Γέρζι Ντούντεκ, ο οποίος «κράτησε ζωντανή» την Λίβερπουλ για να διεκδικήσει το τρόπαιο. Στην διαδικασία των πέναλτι οι παίκτες της αγγλικής ομάδας αναδείχτηκαν πιο εύστοχοι (3-2) και έτσι το κύπελλο κατέληξε για πέμπτη φορά στο «Άνφιλντ».

sport voive liverpool 3
«Ανοιχτοί λογαριασμοί» για Λίβερπουλ και Μίλαν! 3

Δύο χρόνια αργότερα οι δύο ομάδες ξανασυναντήθηκαν και πάλι στον τελικό τoυ Champions League αυτή την φορά στην Αθήνα. Γενικά ήταν ένας πολύ καλός αγώνας με βασική επιδίωξη της Μίλαν να «απαντήσει» στην Λίβερπουλ για τον χαμένο τελικό της Πόλης. Έτσι και έγινε… Ο σύλλογος του Μιλάνου που ήταν ανώτερος επικράτησε με σκορ 2-1 και απέκτησε το έβδομο Ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας του. Τα τέρματα του αγώνα για τους Ιταλούς σημείωσε ο Φίλιπο Ιντζάκι στο (45΄), (82΄), ενώ για τους «κόκκινους» σκόραρε το Ντιρκ Κάιτ στο (89΄).

sport voive milan
«Ανοιχτοί λογαριασμοί» για Λίβερπουλ και Μίλαν! 4

Με αφορμή τον αγώνα της Τετάρτης(15/9) στο «Άνφιλντ» πιστεύω πως οι δύο ομάδες έχουν «ανοιχτούς λογαριασμούς» από τα παλιά και θα είναι μια πολύ καλή ευκαιρία να τους «λύσουν» μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Βέβαια από την τελευταία φορά που συναντήθηκαν έχουν αλλάξει πολλά πράγματα και κυρίως το ποδόσφαιρο. Η κάθε μια είναι ξεχωριστή και έχει τα δικά της «όπλα» για να εξουδετερώσει την αντίπαλό της. Σημαντικό ρόλο σε αυτές τις ομάδες της «πρώτης γραμμής» παίζουν και οι προσωπικότητες. Η Μίλαν έχει στο ρόστερ της παίκτες που μπορούν να διαχειριστούν τέτοια ματς. Ορισμένοι από αυτούς είναι οι Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, Αλεσάντρο Φλορέντσι, Αλέσιο Ρομανιόλι, Ολιβιέ Ζιρού και Σιμόν Κιάερ . Η Λίβερπουλ κατά την άποψη μου θα βασιστεί στον «κορμό» που έχει «χτίσει» ο Γιούργκεν Κλοπ  τα τελευταία χρόνια και το μόνο σίγουρο είναι πως αποδίδει, καθώς ο σύλλογος του Μέρσεϊσαϊντ με τον Γερμανό στον πάγκο του έγινε ξανά ανταγωνιστικός διεκδικώντας και πάλι εγχώρια και ευρωπαϊκά τρόπαια.