ΑΕΚ- Ιωνικός 3-0: Εντυπωσίασε η «ένωση» στη πρεμιέρα

Η ΑΕΚ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ήρθε αντιμέτωπη με τον Ιωνικό και η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς έκανε το ιδανικό ξεκίνημα για την νέα χροιά, αφού κέρδισε με 3-0 τον νεοφώτιστο σύλλογο της Νίκαιας.

O φιλοξενούμενοι έχασαν  τεράστια ευκαιρία μόλις στο 1’, αφού το σουτ του Τουράμ πέρασε ελάχιστα άουτ.  Η «ένωση» στο 7΄κατάφερε να πετύχει γκολ στο μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Λε Ταλέκ πήρε την κεφαλιά ανοίγοντας το σκορ νωρίς στην αναμέτρηση. Από κει και πέρα η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα πέρα από μια χαμένη ευκαιρία και πάλι με πρωταγωνιστή τον Τουράμ στο 17΄. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και δεν άφηναν ανοιχτούς χώρους για αντεπίθεση στον Ιωνικό. Σε συνδυασμό με την κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Ρομάο στο 33’ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους Νικαιώτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» είχαν και πάλι την μπάλα στα πόδια τους και δημιουργούσαν πολλές ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα. Τελικά η ΑΕΚ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 στο 62’ όταν ο Αμραμπάτ ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο πέναλτι που κέρδισε ο Αραούχο από τον Μύγα. Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς πέτυχε και τρίτο τέρμα με σκόρερ τον Ζούμπερ. Από κει και πέρα η επιθετικότητα της ΑΕΚ έπεσε μιας και είχε εξασφαλίσει τους τρείς βαθμούς.

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Χατζισαφί, Βράνιες, Τζαβέλλας, Λε Ταλέκ, Γαλανόπουλος, Άμραμπατ, Μάνταλος, Τάνκοβιτς, Αραούχο

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτη, Γκοτσούλια, Άοσμαν, Καμπράλ, Βαλεριάνο, Τσιγκρίνσκι, Μύγα, Σάντσες, Ρομαό, Τουράμ, Λένις